Endüstriyel Zemin

 

 

Epoksi son zamanlarda oldukça yoğun bir tanıtım ağına takılmış ve zemin kaplama sistemleri içerisinde en çok tercih edilen bir uygulama olmuştur. Epoksinin tercih edilme nedeni kesinlikle kolay ve pratik olmasının yanında dayanıklı olması gibi birde görsel açıdan dikkat çekici olması bunu etkilemiştir. Epokside yüzey hazırlığı nasıl yapılır? Epoksi yüzey tamiri nedir ve nasıl yapılır? Epoksi astar uygulaması nedir? Epoksi'nin son katı nasıl hayata geçer ve nasıl uygulanır? Ve daha epoksi hakkında bir çok sorunuza bu Epoksi konulu makale cevap verecektir.

 

A) Yüzey Hazırlığı Yapılması : Zemin şartları sağlanmış yüzeylerde; gevşek parçacıkların, zayıf şerbet tabakasının, olası yağ ve kir tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amacıyla, yüzey hazırlığı yapılır. Yüzeyler hazırlığı, vakumlu bilyeleme makinesi(Shot Blasting - Blastrac), ile yapılacaktır. Piyasada genellikle kullanılan, mermersilim makinesi, elmas uçlu el makineleri ve rotatiger kullanılmaktadır. Ancak vakumlu bilyeleme makinesinin giremediği yerlerde diğer aletlerin kullanılmasına izin verilecektir.

 

B) Yüzey Tamiratı Yapılması : Çukur, çatlak, kırık, segregasyon gibi hatalar epoksi astar ve epoksi harç ile yapılır. 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esaslı tamir harçları ile de yapılabilir. Çatlakların derin olması ve zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapılarak çatlak kesidinin doldurulması gereklidir.

 

C) Epoksi Astar Uygulaması : Temizlenmiş, çatlak ve derz tamiratı yapılmış, nem ve su sorunları olmayan betonarme yüzey, epoksi astar atılmaya uygun hale getirilmiştir. Solventsiz epoksi astar uygulanır. Epoksi malzeme hazırlanırken önce A Bileşeni düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni(epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir ve malzeme homojen hale gelinceye kadar karıştırma işlemi sürer. Malzeme sarfiyatı yüzey koşullarına bağlı olarak 300-500 gr/m2 olmaktadır. Solventsiz epoksi astar, yüzeye rulo ile tek kat şeklinde uygulanmalıdır. Epoksi astar; boşlukları doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttırır, aynı zamanda kendisinden sonra gelen katların yüzeye yapışmasını sağlar.

 

D) I. Kat Epoksi Boya Uygulaması : Solventsiz Epoksi Astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı. Herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte astar uygulamasından 8 saat sonra üzeirne solventsiz Epoksi Boya istenilen renkte rulo ile 300-400 gr/m2 sarfiyat olacak şekilde uygulanır. Epoksi malzeme hazırlanırken önce A bileşeni(epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni ( epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir ve karışım homojen hale gelinceye kadar karıştırma işlemi sürer.

 

E) Son Kat Epoksi Uygulaması : 1. Kat epoksi boya uygulamasında ki işlemler tekrarlanacakve epoksi boya işlemi tamamlanacaktır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak, yüzey 12-24 saat içinde yaya trafiğine açılabilir.

Adres:

Gurpinar Mah. Vatan Caddesi No:1A Beylikduzu / Istanbul

0212 699 10 65

Copyright 2015 Makro Zemin Insaat